THE SCARLET EMBRACE "Talio" 2014
/Metal Scrap Records/

Tracklist:
01. Talio... 02:44
02. Earth's Sigh 04:46
03. Blood-tied Rose 07:46
04. The Obscure Hermetics 04:16
05. Ancient Tales... 00:59
06. King of Wonders 07:15
07. In the Name of Fathers 05:54
08. Three Coasts 04:13
09. Burning One 08:33

 

the scarlet embrace

http://www.allaroundmetal.com/
http://www.madeinmetal.es/

The Scarlet Embrace is a band from Ukraine that plays a very symphonic, progressive and melodic form of death metal and this is a review of their 2014 album "Talio" which was released by metal Scrap Records.
Dark nature sounds start off the album along with some symphonic elements a few seconds later which also bring an epic and medieval feeling to the recording along with elements of folk music and after the intro the music goes into a more melodic death metal direction while also keeping around the symphonic sounds as well as adding in a mixture of growls and clean singing.
The band also starts adding female vocals on some of the tracks along with a great amount of progressive rock elements while the main focus is still on melodic death metal and they also bring in a small amount of high pitched screams that bring a black metal feeling to the recording and on some of the alter tracks acoustic guitars and spoken word parts are added in along with a few of the tracks being very long and epic in length and the music starts to find a perfect balance between melody and heaviness and on some of the tracks closer to the end there is a brief use of blast beats being utilized.
The Scarlet Embrace have a very interesting sound with their music with the heaviness and melody of death metal, the acoustic structures of progressive rock and folk music and a very heavy symphonic and classical sound being mixed in, the production sounds very professional where you can hear all of the musical instruments and the lyrics cover Mythology and Occultism.
In my opinion The Scarlet Embrace are a very great sounding symphonic, progressive and melodic death metal band and if you are a fan of this musical genre, you should check out this album. RECOMMENDED TRACKS INCLUDE "Earth's Sigh" "The Obscure Hermetic's" "Ancient Tales" and "Burning One".

8/10
OccultBlackMetal (Variety Of Death Zine)

Rock Hard 26THE SCARLET EMBRACE je kapela z Ukrajiny, přesněji z Oděsy a na svém debutním albu se představuje melodickým death metalem, který je výrazně doplněn fůzí progresivního a symfonického metalu. Tak nějak by se dala charakterizovat jejich tvorba, ale skutečnost je ještě trochu pestřejší a zajímavější. On i pohled na velmi zdařilý obal desky dává tušit, že toto nebude jen tak nějaká procházka růžovým sadem. Úvod alba obstará temné symfonické, akustické intro „Talio….“ a do obrazu nás uvede až druhá „Earth Sigh“ letící na vlně melodického death metalu, kterým se proplétá symfonická hra melodií, stejně jako střídání chraplavého vrčení a čistého zpěvu. Tady jen zmíním, že kapela dodržuje klasický model „kráska (Alevtina Berger) – zvíře (Roman Sukhomos) “. A prostoru ke svému vyjádření dostávají dostatek, hlavně v duetech s čistými vokály znějí velmi poeticky „Blood Tied Rose“, ale při tvrdě položených polohách Roman chrčí a skřehotá jako raněné zvíře. Výborná věc!! Je cítit, že kapela se více posunuje k rockovým prvkům a přidává větší porci dívčích vokálů, ale přesto je hlavním nosným pilířem death metal, je to dokonalá souhra, žádné násilné přechody nebo přerody. „The Obscure Hermetic“ je barvitý death metalový song s progresivními postupy, žádné zvýhodňování toho, kterého stylu, zmíním výborný vokál. Aby toho experimentování nebylo málo tak „Three Coasts“ je polo akustická lidově folková věcička, co si tato parta dovoluje je až k nevíře. „Talio“ je velkým překvapením a THE SCARLET EMBRACE o sobě dávají velmi výrazně vědět. Kde se vzali, tu se vzali, ale rozruchu nadělali až, až. Rozhodně doporučuji!!!!!!!!!!

4,6/5
Martin Barták (Rock Hard #26)

 

object1205369700

total metal records logo

another side records logo

PNGLogo1

total metal pr agency logo

total metal distribution logo